Tänään seuran syyskokous kisamontulla klo 18. Tervetuloa!
13.11.2023
23.8.2023
Muurolan piikki 27.8.2023
72. MUUROLAN PIIKKI
maantiejuoksutapahtuma sunnuntaina 27.8.2023 klo 12
Lähtö ja maali Muurolan urheilukentällä
Piirinmestaruus PM-Piikki 25 km, M ja N yleinen sarja
Piirikunnallinen PK-Piikki 25 km M ja N yleinen sarja, 35-v., 45-v. ja 55-v
Piirikunnallinen PK-Puolipiikki 12,5 km M ja N yleinen sarja, 35-v., 45-v. ja 55-v
Piikillä kolme juottopistettä, puolipiikillä yksi
Kuntopiikki:
Kävellään, hölkätään tai juostaan omaan tahtiin ilman ajanottoa n. 5 km. rata
Rata on merkattu maastoon
Lasten Piikki -juoksutapahtuma kentällä klo 12, matkoina 400m/700m/2km maastossa ja pikamatkoja 40m/60m/100m kentällä.
Osanottomaksu kilpasarjoihin 10 € ja Kuntopiikille 3€, Lasten Piikillä ei osanottomaksua.
Ilmoittautuminen urheilukentällä klo 11.30 alkaen
Tervetuloa liikkumaan yhdessä ! Muurolan Kisaveikot ry
Lisätiedot kilpailunjohtaja Ari Jarva, 050-4043194, ari.jarva@gmail.com http://muurolankisaveikot.blogspot.com/
19.8.2023
Lasten yleisurheilukilpailut
Tämän kesän lasten yleisurheilukilpailuja vietetään Muurolan kentällä:
Su 20.8. klo 12 (pituushyppy, pikamatka, keskimatka)
Ke 23.8. klo 18 (keihäs, pallo, kuula, pitkämatka)
Ke 30.8. klo 18 (varapäivä)
Osallistuminen on maksutonta, kaikki ovat tervetulleita. Kisat ovat leikkimielisiä ja viimeisellä kerralla kaikki palkitaan. Tapahtuman järjestää Muurolan Kisaveikot.
Sunnuntaina 27.8. klo 12 Muurolan kentältä lähtee Piikki, siitä erillinen mainos myöhemmin. Isojen juostessa maantiejuoksuaan, kentällä järjestetään Lasten Piikki, maksuton juoksutapahtuma. Maastojuoksumatkoina 400m, 700m ja 2km, juoksija saa valita matkansa. Lisäksi voidaan juosta pikamatkaa, jos vain ehditään.
Tule mukaan, meillä on yhdessä mukavaa.
30.4.2023
Vappuhiihdot 2023
Lumi on niin pehmeää ja märkää, että vappuhiihdot on peruttu tältä vuodelta. Valitettavasti.
Hyvää kevättä ja iloista yleisurheilu-, pyöräily-, maastojuoksu-, uinti-, soutu-, ja suunnistuskautta kaikille Muurolan Kisaveikoille ja muulle kansalle.
21.4.2023
Nätti-Jussi -hiihdon 2023 tulokset
23. Nätti-Jussi -hiihdon
palkinnot on arvottu
Nätti-Jussi -kansanhiihtosuoritusten keruulla Purolan kämpältä on jo pitkät perinteet. Muurola-päivien aikaan vuoteen 2015 mennessä MKV järjesti hiihdon 21 kertaa. Viime vuonna 1. Nätti-Jussi -päivien myötä perinne jatkui, joten tämän vuoden hiihto oli järjestyksessään jo 23.
Maaliskuun aikana Purolan kämpän suoritusvihkoon kirjasi 65 eri hiihtäjän nimensä ja heidän yhteenlaskettu suorituskertojensa määrä oli 240 kertaa. Todella hieno tulos ja selvää kasvua viime vuodesta, jolloin kirjattiin 148 suoritusta 47 eri hiihtäjän toimesta.
Kolme eniten hiihtosuorituksia tehnyttä hiihtäjää olivat tänä vuonna Kerttu Vuorma 31, Ulla Huhtaniemi 25 ja Jouko Pätsi 17 kertaa.
Onnetar suosi palkintoarvonnassa seuraavia henkilöitä, joille palkinnot on jo toimitettu:
Jouko Pätsi, kristallivaasi
Arja Tiikkaja, kristallivaasi
Terho Vellonen, Nätti-Jussin elämä ja tarinat -kirja
Kuviin saimme voittajista Jouko Pätsin ja Terho Vellosen.
1.4.2023
Muurola-hiihtojen tulokset
Sija Nimi Seura Loppuaika Ero
Miehet 70 vuotta 5 km V
=========================
1. Markku Jauhojärvi Kaukosen Revontulet 16.31,4
Miehet 60 vuotta 5 km V
=========================
1. Markku Ollila Rovaniemen Maratonhiihtäjät 13.25,0
2. Kari Ollila Rovaniemen Maratonhiihtäjät 13.27,3 2,3
Miehet 50 vuotta 10 km V
==========================
1. Erik Karvonen Taivalkosken Metsä-Veikot 85 30.18,0
Miehet 40 vuotta 15 km V
==========================
1. Janne Kotaniemi Alatornion Pirkat 43.41,8
Naiset 40 vuotta 5 km V
=========================
1. Minna Patanen Kempeleen Pyrintö 14.59,9
Miehet 20 vuotta 15 km V
==========================
1. Konsta-Elias Similä Kittilän Urheilijat 42.39,7
Miehet 18 vuotta 10 km V
==========================
1. Jesse Ylimäki Visa Ski Team Kemi 28.24,3
2. Eetu Pulju Ounasvaaran Hiihtoseura 30.13,7 1.49,4
Miehet 15 km V
================
1. Juha Alm Rovaniemen Maratonhiihtäjät 38.27,4
2. Markus Isola Rovaniemen Maratonhiihtäjät 39.15,7 48,3
3. Jaska Lius Kankaantaan Kisa 39.35,0 1.07,6
Naiset 10 km V
================
1. Anni Alamettälä Tampereen Pyrintö 29.22,0
2. Mari Patanen Saloisten Salama 29.44,1 22,1
Miehet 16 vuotta 10 km V
==========================
1. Eetu Juola Oulun Hiihtoseura 26.06,6
2. Aleksi Pirkonen Ounasvaaran Hiihtoseura 27.11,1 1.04,5
3. Erkka Petrelius Ounasvaaran Hiihtoseura 27.22,1 1.15,5
4. Pyry Vuolli Ounasvaaran Hiihtoseura 27.36,9 1.30,3
5. Joel Tapio Ounasvaaran Hiihtoseura 28.15,5 2.08,9
6. Veikka Muotka Muonion Kiri 28.34,6 2.28,0
7. Nooa Kaunisto Visa Ski Team Kemi 29.21,3 3.14,7
8. Eino Ryytty Oulun Hiihtoseura 30.44,4 4.37,8
9. Oiva Hallikainen Limingan Niittomiehet 32.45,2 6.38,6
Naiset 16 vuotta 8 km V
=========================
1. Lumia Nurmela Ounasvaaran Hiihtoseura 25.50,7
2. Mona Pitkänen Ounasvaaran Hiihtoseura 26.03,2 12,5
3. Aliisa Kärkkäinen Limingan Niittomiehet 27.19,1 1.28,4
4. Sointu Oinas Ounasvaaran Hiihtoseura 29.47,4 3.56,7
5. Iida Koivuharju Lapin Veikot 30.50,2 4.59,5
Miehet 14 vuotta 8 km V
=========================
1. Joona Ylimäki Visa Ski Team Kemi 25.08,2
2. Marius Pitkänen Ounasvaaran Hiihtoseura 25.11,3 3,1
3. Lauri Tapio Ounasvaaran Hiihtoseura 29.48,5 4.40,3
4. Viljo Sorri Visa Ski Team Kemi 31.19,5 6.11,3
5. Pietu Niskanen Ounasvaaran Hiihtoseura 32.46,6 7.38,4
6. Nestori Autio Lapin Veikot 33.10,5 8.02,3
Naiset 14 vuotta 5 km V
=========================
1. Eden Sieppi Ounasvaaran Hiihtoseura 15.24,2
2. Lilli Haataja Ounasvaaran Hiihtoseura 15.57,3 33,1
3. Aino-Tuulia Kallio Ounasvaaran Hiihtoseura 16.52,8 1.28,6
4. Seita Hallikainen Limingan Niittomiehet 17.30,3 2.06,1
Miehet 12 vuotta 5 km V
=========================
1. Oiva Tervaskanto Ounasvaaran Hiihtoseura 15.44,7
2. Hannes Leinonen Utajärven Urheilijat 15.53,6 8,9
3. Abel Sieppi Ounasvaaran Hiihtoseura 15.54,5 9,8
4. Valtteri Tiuraniemi Ounasvaaran Hiihtoseura 16.14,4 29,7
5. Ilmari Hietala Ounasvaaran Hiihtoseura 16.31,4 46,7
6. Jonatan Torkell Keminsuun Kisa 17.40,4 1.55,7
7. Vili Haataja Ounasvaaran Hiihtoseura 18.18,8 2.34,1
8. Samu Vuolli Ounasvaaran Hiihtoseura 20.04,6 4.19,9
9. Pyry Ahvenjärvi Visa Ski Team Kemi 21.17,4 5.32,7
10. Roope Ahvenjärvi Visa Ski Team Kemi 22.44,5 6.59,8
Naiset 12 vuotta 5 km V
=========================
1. Iina Jurvelin Ounasvaaran Hiihtoseura 16.33,8
2. Elma Klaavuniemi Yli-Iin Naseva 17.13,8 40,0
3. Minttu Rapo Ounasvaaran Hiihtoseura 17.32,2 58,4
4. Essi Jarva Ounasvaaran Hiihtoseura 20.13,7 3.39,9
5. Elsi Sorri Visa Ski Team Kemi 21.51,7 5.17,9
6. Esteri Jänkälä Muurolan Kisaveikot 23.15,8 6.42,0
Miehet 10 vuotta 3 km V
=========================
1. Lappi Nurmela Ounasvaaran Hiihtoseura 13.03,3
2. Fransi Kunnari Keminsuun Kisa 14.51,9 1.48,6
3. Pauli Ruotsalainen Ounasvaaran Hiihtoseura 16.41,3 3.38,0
4. Kasperi Jänkälä Muurolan Kisaveikot 23.12,6 10.09,3
Naiset 10 vuotta 3 km V
=========================
1. Nella Vaattovaara Ounasvaaran Hiihtoseura 13.20,6
2. Iisa Klaavuniemi Yli-Iin Naseva 13.33,8 13,2
3. Sylvi Häkämies Posion Pyrintö 14.16,1 55,5
4. Siiri Häkämies Posion Pyrintö 14.19,3 58,7
5. Ella Ollila Posion Pyrintö 14.45,1 1.24,5
6. Netta Kaivola Kittilän Urheilijat 16.15,0 2.54,4
7. Saimi Vanhapiha Ounasvaaran Hiihtoseura 17.43,2 4.22,6
8. Inga-Maria Yli-Tepsa Lapin Veikot 19.47,5 6.26,9
Miehet 8 vuotta 2 km V
=========================
1. Mitja Niskala Ounasvaaran Hiihtoseura 8.44,1
2. Juuso Maikku Ounasvaaran Hiihtoseura 8.50,7 6,6
3. Roni Jurvelin Ounasvaaran Hiihtoseura 9.16,6 32,5
4. Vilho Satokangas Kittilän Kotaveikot 9.56,8 1.12,7
5. Venne Kunnari Keminsuun Kisa 10.17,9 1.33,8
6. Eeli Mustonen Iin Hiihtoseura 11.09,3 2.25,2
7. Väinö Ollila Posion Pyrintö 12.33,0 3.48,9
Naiset 8 vuotta 2 km V
=========================
1. Saana Jäärni Visa Ski Team Kemi 8.57,6
2. Aada Pirkonen Ounasvaaran Hiihtoseura 9.18,8 21,2
3. Nanna Vaattovaara Ounasvaaran Hiihtoseura 9.48,3 50,7
4. Seela Vanhapiha Ounasvaaran Hiihtoseura 10.14,8 1.17,2
5. Alisa Ijäs Yli-Iin Naseva 10.17,1 1.19,5
6. Alma Kilpiö Ounasvaaran Hiihtoseura 10.47,1 1.49,5
7. Reetta Häkämies Posion Pyrintö 16.07,3 7.09,7
Muurolan Kisaveikot onnittelee kaikkia hiihtäjiä! Vappuhiihdoissa tavataan - jos lunta on.
30.3.2023
Muurola-hiihtojen lähtölista
XXXVII MUUROLA-HIIHDOT L Ä H T Ö L I S T A 30.3.2023
Muurolan Kisaveikot
Lähtö Sarja Nro Nimi Seura
Naiset 18 vuotta 10 km V
==========================
12.03.00 N18 142 Sunna Vihervirta OunasvHS
Miehet 70 vuotta 5 km V
=========================
12.04.00 M70 144 Markku Jauhojärvi Kaukosen Revontulet
Miehet 60 vuotta 5 km V
=========================
12.05.00 M60 146 Markku Ollila RovanMarat
12.05.30 M60 147 Kari Ollila RovanMarat
Miehet 50 vuotta 10 km V
==========================
12.06.30 M50 149 Erik Karvonen TaivMets-Veik85
Miehet 40 vuotta 15 km V
==========================
12.07.30 M40 151 Janne Kotaniemi Alatornion Pirkat
Naiset 40 vuotta 5 km V
=========================
12.08.30 N40 153 Minna Patanen Kempeleen Pyrintö
Miehet 20 vuotta 15 km V
==========================
12.09.30 M20 155 Konsta-Elias Similä Kittilän Urheilijat
Miehet 18 vuotta 10 km V
==========================
12.10.30 M18 157 Eetu Pulju OunasvHS
12.11.00 M18 158 Jesse Ylimäki Visa Ski Team Kemi
Miehet 15 km V
================
12.12.30 MYL 161 Juha Alm RovanMarat
12.13.00 MYL 162 Jaska Lius Kankaantaan Kisa
12.13.30 MYL 163 Markus Isola RovanMarat
Naiset 5 km V
===============
12.15.00 NYL 166 Mari Patanen Saloisten Salama
12.15.30 NYL 167 Anni Alamettälä Tampereen Pyrintö
Miehet 16 vuotta 10 km V
==========================
12.19.00 M16 174 Joel Tapio OunasvHS
12.19.30 M16 175 Oiva Hallikainen LimingNiitt
12.20.00 M16 176 Aleksi Pirkonen OunasvHS
12.20.30 M16 177 Eino Ryytty Oulun Hiihtoseura
12.21.00 M16 178 Pyry Vuolli OunasvHS
12.21.30 M16 179 Nooa Kaunisto Visa Ski Team Kemi
12.22.00 M16 180 Eetu Juola Oulun Hiihtoseura
12.22.30 M16 181 Erkka Petrelius OunasvHS
12.23.00 M16 182 Veikka Muotka Muonion Kiri
Naiset 16 vuotta 8 km V
=========================
12.24.30 N16 185 Lumia Nurmela OunasvHS
12.25.00 N16 186 Sointu Oinas OunasvHS
12.25.30 N16 187 Iida Koivuharju Lapin Veikot
12.26.00 N16 188 Mona Pitkänen OunasvHS
12.26.30 N16 189 Aliisa Kärkkäinen LimingNiitt
Miehet 14 vuotta 8 km V
=========================
12.28.00 M14 192 Lauri Tapio OunasvHS
12.28.30 M14 193 Joona Ylimäki Visa Ski Team Kemi
12.29.00 M14 194 Nestori Autio Lapin Veikot
12.29.30 M14 195 Marius Pitkänen OunasvHS
12.30.00 M14 196 Viljo Sorri Visa Ski Team Kemi
12.30.30 M14 197 Pietu Niskanen OunasvHS
Naiset 14 vuotta 5 km V
=========================
12.32.00 N14 200 Aino-Tuulia Kallio OunasvHS
12.32.30 N14 201 Seita Hallikainen LimingNiitt
12.33.00 N14 202 Eden Sieppi OunasvHS
12.33.30 N14 203 Lilli Haataja OunasvHS
Miehet 12 vuotta 5 km V
=========================
12.35.00 M12 206 Abel Sieppi OunasvHS
12.35.30 M12 207 Ilmari Hietala OunasvHS
12.36.00 M12 208 Roope Ahvenjärvi Visa Ski Team Kemi
12.36.30 M12 209 Oiva Tervaskanto OunasvHS
12.37.00 M12 210 Hannes Leinonen Utajärven Urheilijat
12.37.30 M12 211 Eeli Kuoksa OunasvHS
12.38.00 M12 212 Pyry Ahvenjärvi Visa Ski Team Kemi
12.38.30 M12 213 Vili Haataja OunasvHS
12.39.00 M12 214 Samu Vuolli OunasvHS
12.39.30 M12 215 Jonatan Torkell Keminsuun Kisa
12.40.00 M12 216 Valtteri Tiuraniemi OunasvHS
Naiset 12 vuotta 5 km V
=========================
12.41.30 N12 219 Aava Kuoksa OunasvHS
12.42.00 N12 220 Elma Klaavuniemi Yli-Iin Naseva
12.42.30 N12 221 Minttu Rapo OunasvHS
12.43.00 N12 222 Elsi Sorri Visa Ski Team Kemi
12.43.30 N12 223 Inka Laitinen OunasvHS
12.44.00 N12 224 Esteri Jänkälä Muurolan Kisaveikot
12.44.30 N12 225 Essi Jarva OunasvHS
12.45.00 N12 226 Iina Jurvelin OunasvHS
Miehet 10 vuotta 3 km V
=========================
12.46.30 M10 229 Kasperi Jänkälä Muurolan Kisaveikot
12.47.00 M10 230 Pauli Ruotsalainen OunasvHS
12.47.30 M10 231 Fransi Kunnari Keminsuun Kisa
12.48.00 M10 232 Lappi Nurmela OunasvHS
Naiset 10 vuotta 3 km V
=========================
12.49.30 N10 235 Inga-Maria Yli-Tepsa Lapin Veikot
12.50.00 N10 236 Sylvi Häkämies Posion Pyrintö
12.50.30 N10 237 Netta Kaivola Kittilän Urheilijat
12.51.00 N10 238 Siiri Häkämies Posion Pyrintö
12.51.30 N10 239 Nella Vaattovaara OunasvHS
12.52.00 N10 240 Iisa Klaavuniemi Yli-Iin Naseva
12.52.30 N10 241 Saimi Vanhapiha OunasvHS
12.53.00 N10 242 Ella Ollila Posion Pyrintö
Miehet 8 vuotta 2 km V
=========================
12.54.30 M08 245 Väinö Ollila Posion Pyrintö
12.55.00 M08 246 Mitja Niskala OunasvHS
12.55.30 M08 247 Vilho Satokangas Kittilän Kotaveikot
12.56.30 M08 249 Roni Jurvelin OunasvHS
12.57.00 M08 250 Venne Kunnari Keminsuun Kisa
12.57.30 M08 251 Juuso Maikku OunasvHS
12.58.00 M08 252 Eeli Mustonen Iin Hiihtoseura
Naiset 8 vuotta 2 km V
=========================
12.59.30 N08 255 Alma Kilpiö OunasvHS
13.00.00 N08 256 Reetta Häkämies Posion Pyrintö
13.00.30 N08 257 Seela Vanhapiha OunasvHS
13.01.00 N08 258 Saana Jäärni Visa Ski Team Kemi
13.01.30 N08 259 Fiia Ruotsalainen OunasvHS
13.02.00 N08 260 Nanna Vaattovaara OunasvHS
13.02.30 N08 261 Aada Pirkonen OunasvHS
13.03.00 N08 262 Alisa Ijäs Yli-Iin Naseva
19.3.2023
Leipähiihtojen tulokset
Leipähiihdot 2023 T U L O K S E T 18.3.2023 Muurolan Kisaveikot --------------- 14:39 Sija Nimi Seura Loppuaika Ero Pojat 16 vuotta 3 km V ======================== 1. Aleksi Pirkonen 10.05,0 Pojat 14 vuotta 2 km V ======================== 1. Pietu Niskanen 8.44,2 2. Tommi Tervonen 12.42,2 3.58,0 Tytöt 14 vuotta 2 km V ======================== 1. Iida Uutinen 11.55,8 2. Viivi Korkeaniemi 15.43,7 3.47,9 3. Tuuli Rontti 16.05,6 4.09,8 4. Sara Mäntykenttä 17.05,6 5.09,8 Pojat 2 vuotta 0.1 km V ========================== 1. Toivo Vaattovaara 4.51,7 2. Aatos Mäkelä 7.40,0 2.48,3 3. Viljus Syväniemi 18.53,7 14.02,0 Tytöt 2 vuotta 0.1 km V ========================== 1. Ellen Hoppula 8.50,2 Pojat 4 vuotta 0.2 km V ========================== 1. Valde Sassi 2.58,0 2. Onni Vaattovaara 5.12,9 2.14,9 3. Eemil Hoppula 6.47,6 3.49,6 4. Manu Hyvönen 6.53,2 3.55,2 5. Aapi Kilpiö 7.50,4 4.52,4 6. Voitto Kangas 8.36,3 5.38,3 7. Eeli Ollila 8.44,2 5.46,2 8. Anton Jatkola 9.45,2 6.47,2 9. Venni Jokiranta 11.32,5 8.34,5 Tytöt 4 vuotta 0.2 km V ========================== 1. Saana Ylitalo 4.08,5 2. Inga Niskanen 7.30,0 3.21,5 3. Emmi Salla 9.46,3 5.37,8 4. Elli Huovinen 10.01,1 5.52,6 5. Ellen Rontti 10.23,4 6.14,9 6. Viivi Harju 10.42,7 6.34,2 7. Mila Jaakonsaari 10.44,5 6.36,0 8. Iisa Rontti 13.01,9 8.53,4 Pojat 6 vuotta 0.4 km V ========================= 1. Nuutti Jokiranta 3.50,8 2. Milo Rintapukka 3.59,4 8,6 3. Niilo Koukkula 4.40,8 50,0 4. Samu Jaakonsaari 4.47,3 56,5 5. Eetu Ojanperä 4.55,3 1.04,5 6. Ante Jokelainen 5.04,0 1.13,2 7. Matti Hyvönen 5.10,3 1.19,5 8. Toivo Rontti 7.43,8 3.53,0 9. Alvar Sadinmaa 7.52,2 4.01,4 10. Aamos Timlin 8.03,0 4.12,2 11. Joonatan Lindell 12.44,7 8.53,9 12. Mikael Jokela 19.07,9 15.17,1 Tytöt 6 vuotta 0.4 km V ========================== 1. Aino-Inkeri Törmälehto 3.58,4 2. Wilma Jaakonsaari 4.20,7 22,3 3. Ellen Tiuraniemi 4.35,6 37,2 4. Sofia Jaakonsaari 4.44,1 45,7 5. Ellen Mäkelä 4.59,6 1.01,2 6. Aino Kilpiö 5.03,3 1.04,9 7. Elsa Hujanen 5.42,3 1.43,9 8. Silva Rontti 5.53,2 1.54,8 9. Vilma Alaruikka 6.01,7 2.03,3 10. Maija Loukusa 6.23,4 2.25,0 11. Hilda Erola 7.52,5 3.54,1 12. Leena Vuontisjärvi 7.52,6 3.54,2 13. Vilma Huovinen 7.54,3 3.55,9 14. Kerttu Romppainen 7.59,3 4.00,9 15. Linda Alaruikka 8.02,2 4.03,8 16. Maija Jatkola 8.11,7 4.13,3 17. Elsa Mäkelä 8.18,8 4.20,4 18. Iina Alaruikka 8.25,1 4.26,7 19. Alma Alaruikka 8.57,5 4.59,1 20. Aura Paaso 9.14,9 5.16,5 21. Aada Ruotsalainen 10.18,4 6.20,0 22. Saaga Rontti 11.49,7 7.51,3 Pojat 8 vuotta 1 km V ======================== 1. Elias Mäkelä 8.46,0 2. Aleksi Tervonen 9.11,0 25,0 3. Tuukka Mäkitalo 10.00,1 1.14,1 4. Lenni Sassi 10.10,1 1.24,1 5. Topias Jokela 10.24,0 1.38,0 6. Nooa Wendelin 10.24,5 1.38,5 7. Viljami Kangas 10.54,9 2.08,9 8. Valde Erola 11.43,9 2.57,9 9. Jusu Kulppi 11.44,8 2.58,8 10. Matti Huhtala 13.17,3 4.31,3 11. Jesper Lindell 13.33,5 4.47,5 12. Eetu Väihkönen 25.46,2 17.00,2 Tytöt 8 vuotta 1 km V ======================== 1. Aada Pirkonen 6.02,7 2. Nanna Vaattovaara 7.06,5 1.03,8 3. Maria Hyvönen 7.28,2 1.25,5 4. Alma Kilpiö 7.33,0 1.30,3 5. Sinna Jokelainen 7.47,6 1.44,9 6. Aamu Ojanperä 8.41,3 2.38,6 7. Seela Kaihua 8.44,8 2.42,1 8. Alva Sassi 9.18,6 3.15,9 9. Tuuli-Sofia Huhtaniska 9.36,4 3.33,7 10. Vilma Harju 11.17,8 5.15,1 11. Satu Repo 11.22,5 5.19,8 12. Helmi Rontti 11.40,1 5.37,4 13. Sirja Jaakonsaari 11.51,8 5.49,1 14. Eveliina Siekkinen 11.53,8 5.51,1 15. Elsa Ylikitti 13.15,7 7.13,0 16. Manta Kankaanpää 13.40,8 7.38,1 17. Essi Lahdenperä 14.14,1 8.11,4 Pojat 10 vuotta 1 km V ======================== 1. Lappi Nurmela 4.36,8 2. Lenni Lepola 5.36,7 59,9 3. Eeli Sassi 5.48,8 1.12,0 4. Juho Jarva 6.24,5 1.47,7 5. Kasperi Jänkälä 7.04,1 2.27,3 6. Vilho Erola 7.13,6 2.36,8 7. Arttu Mäkimurto 12.37,2 8.00,4 Tytöt 10 vuotta 1 km V ======================== 1. Nella Vaattovaara 4.51,2 2. Enni Laitinen 6.40,1 1.48,9 3. Emina Romppainen 7.19,3 2.28,1 4. Alina Rontti 11.22,8 6.31,6 5. Essi Mäkimurto 13.05,0 8.13,8 6. Menna Mäntykenttä 13.39,5 8.48,3 7. Elisa Ylikitti 24.39,2 19.48,0 Pojat 12 vuotta 2 km V ======================== 1. Valtteri Tiuraniemi 8.28,5 2. Simi Syväniemi 15.20,9 6.52,4 3. Niila Jokelainen 19.23,7 10.55,2 4. Ville Hujanen 20.12,3 11.43,8 Tytöt 12 vuotta 2 km V ======================== 1. Inka Laitinen 9.10,0 2. Hilma Keränen 9.55,2 45,2 3. Aino Lepola 9.59,7 49,7 4. Essi Jarva 10.07,5 57,5 5. Esteri Jänkälä 10.36,5 1.26,5 6. Viivi Tervonen 12.09,5 2.59,5 7. Hilla Viiri 13.47,1 4.37,1 8. Siiri Lahdenperä 20.18,4 11.08,4
18.3.2023
17.3.2023
Hiihtovalmisteluja
Leipähiihtojen valmistelu on täydessä käynnissä.
Kyllä Seat vetää. Tuoksuu muuten viikon ajan tuore leipä autossa tän keikan jälkeen.
Unohitko ilmoittautua? Ei huolta, tuu jälki-ilmoittautumaan paikan päälle klo 11.
Leipähiihtojen lähtölista
Jälki-ilmoittautuminen kisapaikalla lauantaina klo 11.00-11.40
Leipähiihdot 2023 L Ä H T Ö L I S T A 16.3.2023 Muurolan Kisaveikot ------------------- 23:24 Lähtö Sarja Nro Nimi
Pojat 16 vuotta 3 km V ======================== 12.00.00 P16 140 Aleksi Pirkonen Pojat 14 vuotta 2 km V ======================== 12.00.30 P14 70 Tommi Tervonen 12.01.00 P14 71 Pietu Niskanen 12.01.30 P14 72 Eino Keränen Tytöt 14 vuotta 2 km V ======================== 12.02.00 T14 73 Sara Mäntykenttä 12.02.30 T14 74 Tuuli Rontti 12.03.00 T14 75 Viivi Korkeaniemi 12.03.30 T14 76 Iida Uutinen 12.04.00 T14 77 Sinja Syväniemi Pojat 2 vuotta 0.1 km V ========================== 12.04.30 P2 201 Toivo Vaattovaara 12.05.00 P2 202 Viljus Syväniemi 12.05.30 P2 203 Aatos Mäkelä Tytöt 2 vuotta 0.1 km V ========================== 12.06.00 T2 204 Elmi Erola 12.06.30 T2 205 Ellen Hoppula Pojat 4 vuotta 0.2 km V ========================== 12.07.00 P4 206 Onni Vaattovaara 12.07.30 P4 207 Eeli Ollila 12.08.00 P4 208 Elies Syväniemi 12.08.30 P4 209 Eemil Hoppula 12.09.00 P4 210 Anton Jatkola 12.09.30 P4 211 Eemeli Siekkinen 12.10.00 P4 212 Venni Jokiranta 12.10.30 P4 213 Manu Hyvönen 12.11.00 P4 214 Valde Sassi 12.11.30 P4 215 Aapi Kilpiö Tytöt 4 vuotta 0.2 km V ========================== 12.12.00 T4 216 Emma Mäkelä 12.12.30 T4 217 Viivi Harju 12.13.00 T4 218 Saana Ylitalo 12.13.30 T4 219 Ellen Rontti 12.14.00 T4 220 Inga Niskanen 12.14.30 T4 221 Emma Rötkönen 12.15.00 T4 222 Mila Jaakonsaari 12.15.30 T4 223 Saimi Rontti 12.16.00 T4 224 Elli Huovinen 12.16.30 T4 225 Emma Koukkula Pojat 6 vuotta 0.4 km V ========================= 12.17.00 P6 226 Joonatan Lindell 12.17.30 P6 227 Ante Jokelainen 12.18.00 P6 228 Samu Jaakonsaari 12.18.30 P6 229 Toivo Rontti 12.19.00 P6 230 Eetu Ojanperä 12.19.30 P6 231 Milo Rintapukka 12.20.00 P6 232 Vilho Niemelä 12.20.30 P6 233 Oliver Rötkönen 12.21.00 P6 234 Alvar Sadinmaa 12.21.30 P6 235 Nuutti Jokiranta 12.22.00 P6 236 Mikael Jokela 12.22.30 P6 237 Matti Hyvönen 12.23.00 P6 238 Niilo Koukkula 12.23.30 P6 239 Roni Marjala 12.24.00 P6 240 Elias Wagner-Prenner Tytöt 6 vuotta 0.4 km V ========================== 12.24.30 T6 241 Vilma Alaruikka 12.25.00 T6 242 Hilda Erola 12.25.30 T6 243 Alma Alaruikka 12.26.00 T6 244 Aino-Inkeri Törmälehto 12.26.30 T6 245 Aura Paaso 12.27.00 T6 246 Maija Loukusa 12.27.30 T6 247 Elsa Mäkelä 12.28.30 T6 249 Aada Ruotsalainen 12.29.00 T6 250 Iina Alaruikka 12.29.30 T6 251 Ellen Mäkelä 12.30.00 T6 252 Maija Jatkola 12.30.30 T6 253 Kerttu Romppainen 12.31.00 T6 254 Vilma Huovinen 12.31.30 T6 255 Saaga Rontti 12.32.00 T6 256 Linda Alaruikka 12.32.30 T6 257 Iida Henttonen 12.33.00 T6 258 Sofia Jaakonsaari 12.33.30 T6 259 Aino Kilpiö 12.34.00 T6 260 Wilma Jaakonsaari 12.34.30 T6 261 Ellen Tiuraniemi 12.35.00 T6 262 Silva Rontti 12.35.30 T6 263 Mila Ansala 12.36.00 T6 264 Elsa Hujanen 12.36.30 T6 265 Leena Vuontisjärvi Pojat 8 vuotta 1 km V ======================== 12.37.00 P8 266 Viljami Kangas 12.37.30 P8 267 Aleksi Tervonen 12.38.00 P8 268 Matti Huhtala 12.39.00 P8 270 Eetu Väihkönen 12.39.30 P8 271 Rasmus Marjala 12.40.00 P8 272 Topias Jokela 12.40.30 P8 273 Valde Erola 12.41.00 P8 274 Jesper Lindell 12.41.30 P8 275 Lenni Sassi 12.42.00 P8 276 Eino Ylikitti 12.42.30 P8 277 Jusu Kulppi 12.43.00 P8 278 Elias Mäkelä 12.43.30 P8 279 Tuukka Mäkitalo 12.44.00 P8 280 Nooa Wendelin Tytöt 8 vuotta 1 km V ======================== 12.44.30 T8 281 Eveliina Siekkinen 12.45.00 T8 282 Seela Kaihua 12.45.30 T8 283 Essi Lahdenperä 12.46.00 T8 284 Helmi Rontti 12.46.30 T8 285 Maria Hyvönen 12.47.00 T8 286 Eveliina Leinonen 12.47.30 T8 287 Alva Sassi 12.48.00 T8 288 Nanna Vaattovaara 12.48.30 T8 289 Alma Kilpiö 12.49.00 T8 290 Satu Repo 12.49.30 T8 291 Elsa Ylikitti 12.50.00 T8 292 Aada Pirkonen 12.50.30 T8 293 Sirja Jaakonsaari 12.51.00 T8 294 Adelia Leinonen 12.51.30 T8 295 Vilma Harju 12.52.00 T8 296 Sinna Jokelainen 12.52.30 T8 297 Manta Kankaanpää 12.53.00 T8 298 Tuuli-Sofia Huhtaniska 12.53.30 T8 299 Aamu Ojanperä Pojat 10 vuotta 1 km V ======================== 12.54.00 P10 78 Lappi Nurmela 12.54.30 P10 79 Kasperi Jänkälä 12.55.00 P10 80 Eemil Hinkkanen 12.55.30 P10 81 Juho Jarva 12.56.00 P10 82 Eeli Sassi 12.56.30 P10 83 Arttu Mäkimurto 12.57.00 P10 84 Lenni Lepola 12.57.30 P10 85 Vilho Erola Tytöt 10 vuotta 1 km V ======================== 12.58.00 T10 86 Elisa Ylikitti 12.58.30 T10 87 Essi Mäkimurto 12.59.00 T10 88 Nella Vaattovaara 12.59.30 T10 89 Enni Laitinen 13.00.00 T10 90 Emina Romppainen 13.00.30 T10 91 Menna Mäntykenttä 13.01.00 T10 92 Alina Rontti Pojat 12 vuotta 2 km V ======================== 13.01.30 P12 93 Simi Syväniemi 13.02.00 P12 94 Matias Huhtaniska 13.02.30 P12 95 Niila Jokelainen 13.03.00 P12 96 Paulus Hinkkanen 13.03.30 P12 97 Ville Hujanen 13.04.00 P12 98 Valtteri Tiuraniemi Tytöt 12 vuotta 2 km V ======================== 13.04.30 T12 99 Hilma Keränen 13.05.00 T12 100 Aino Lepola 13.05.30 T12 101 Inka Laitinen 13.06.00 T12 102 Esteri Jänkälä 13.06.30 T12 103 Essi Jarva 13.07.00 T12 104 Siiri Lahdenperä 13.07.30 T12 105 Viivi Tervonen 13.08.00 T12 106 Hilla Viiri
16.3.2023
Leipähiihdoissa 2023 yhteensä 125 innokasta hiihtäjää.
Leipähiihtojen ilmoittautumisaika on ummessa.
Jälki-ilmoittautuminen käynnissä, alla linkki. Jälki-ilmoittautuminen sulkeutuu torstaina iltapuolella.
14.3.2023
Leipähiihdot!
Muurolan Leipähiihtojen ilmoittautumisen takaraja lähestyy, vielä on reilu vuorokausi aikaa ennenkuin ilmoittautumisaika päättyy keskiviikkoiltana. Muista ilmoittautua ja jakaa tietoa.
Lähtölistat julkaistaan täällä pe-aamuna.
5.3.2023
3.3.2023
Kartta Purolan ladusta
Edelliseen postaukseeni viitaten, ettei tarttis sokkona Purolaan hiihtää. Tässä karttaleike.
Löytyy myös osoitteesta https://www.retkikartta.fi/ tai retkikartan sovelluksesta.
Retkikartta on Metsähallituksen ylläpitämä, varsin hyvä palvelu. Oikean reunan valikosta kun valitsee karttatasoista reitit päälle, näkee Purolan ladun ja monta muuta houkuttelevaa retkeily/hiihto/kelkkareittiä.
Nätti-Jussin hiihto 2023
On tullut aika kansanhiihtosuoritusten.
Hiihdä Purolan kämpälle, laita nimi vihkoon ja oot mukana arvonnassa.
Latu Purolan risteää Muurolan valoladulta, kokonaismatkaa edestakaisin parkkipaikalta tulee noin 11 kilometriä. Valolatu on kaupungin ylläpitämä ja erinomaisessa kunnossa. Kansanhiihtolatu Purolaan on pertsan latu-ura, kylän vapaaehtoisten ylläpitämä ja hyvässä kunnossa.
Käy testaamassa, ja ota lapsetkin mukaan. Pieniä voit vetää pulkassa. Mäet ei oo suuria, kohtalainen hiihtotaito riittää. Purolan kämpällä on puita, voit tehdä tulet joko nuotiopaikalle tai kämpän kamiinaan. Nuotiopaikka soveltuu erittäin hyvin makkaranpaistoon ja perheretkeilyyn. Onpa joku urhea joskus kuulemma yöpynytkin kämpällä.
ps. Jos haluat kuviasi retkestä näkyville tänne viralliseen blogiin, laita miulle viestiä etunimi.sukunimi@gmail.com
Muurolan Kisaveikkojen puolesta
Ari Jarva, puheenjohtaja